Polaganje tlakovcev
Kakovostno polaganje tlakovcev in urejanje dvorišč
Zelo pomembna faza v postopku polaganja tlakovcev, ki omogoča da tekom časa ne prihaja do neravnim na tlakovanem območju. S pravilno pripravo podlage zagotovimo ustrezno nosilnost terena, ter preprečimo zadrževanje deževnice med tlakovci. Dela zajemajo določitev višin ter padcev tlakovanega območja, izkop neustreznega materiala, nasutje ter utrjevanje tamponskega sloja.
Na predhodno pripravljeno plast položimo taypro folijo in nasujemo 3-4 cm peska, ki ga skomprimeramo ter porežemo na ustrezne padce in višine. Sedaj je površina pripravljena za polaganje tlakovcev. Tlakovce začnemo polagati iz spodnjega vogala dvorišča. Pomembno je, da izbiramo tlakovce z različnih palet hkrati, da bo celotna površina barvno usklajena in poenotena. Med tlakovci ohranimo režo za fugirno maso, ki preprečuje premikanje in medsebojno trenje tlakovcev, ter razrast plevela in trave. Ko so tlakovci položeni jih fugiramo z fugirno maso. Tlakovce nato utrdimo z vibracijsko ploščo (ima gumijasto podlago, da tlakovcev med postopkom ne poškodujemo). Proizvajalci in partnerji:
Tlakovce izbiramo glede na obremenitev površine. Če bodo po površini vozila lažja tovorna vozila se uporabi kamen z debelino 6 cm, za bolj obremenjene površine pa mora biti debelina vsaj 8 cm.
Poleg tlakovcev in betona, je potrebujemo še naslednje stvari: droben pesek ali mivka (za fugiranje), prod ali gramoz, robniki, vrvica za potrebe označevanja, gladilna letev, libela (vodna tehtnica), lopata, teptalnik in vibrirna plošča.
Tlakovce čistimo z vodo, uporabimo lahko krtača ali metla. Za odstranjevanje umazanije se lahko uporabijo čistilna sredstva in visokotlačni čistilec.
Na površino, ki je rahlo nagnjena (zaradi odtekanja vode) položimo tlakovce v željenem vzorcu: klasični zidarski, krožni itd. Tlakovci morajo biti drug od drugega malo odmanknjeni (pustimo fugo), saj se tako ob obremenitvi bočna sila ne prenese na druge tlakovce.